طراحی وب سایت

طراحی وب سایت

دو روش کلی طراحی وب سایت چیست؟ چطور انتخاب کنیم که از چه روشی برای طراحی وب سایت خود استفاده کنیم؟
طراحی سایت,طراحی وب,بازاریابی اینترنتی,طراحی وب سایت Average rating: 5, based on 5 with 189000 reviews
طراحی وب سایت

طراحی وب سایت

در این قسمت سعی بر این داریم تا به دو روش کلی طراحی وب سایت بپردازیم و توضیحات جامعی را در این باره ارائه دهیم. 

طراحی وب سایت به دو روش عمده صورت می پذیرد :

1-    طراحی وب سایت با سیستم مدیریت محتوای آماده(CMS) 
2-    طراحی وب سایت اختصاصیطراحي وب سایت

در نوع اول از سیستم مدیریت محتوای آماده مانند جوملا و وردپرس و دروپال و اپن کارت و... استفاده می شود که هر کدام از این cms ها مزایا و معایب خود را دارند و به منظور خاصی از آنها استفاده می شود. به عنوان مثال از سیستم مدیریت محتوای اپن کارت برای طراحی وب سایت های فروشگاهی استفاده می شود و یا از ورد پرس جهت طراحی وب سایت های شخصی و خبری استفاده می شود.
 مزیت مهم استفاده از سیستم های مدیریت محتوا این می باشد که شما نیازی ندارید که  با برنامه نویسی آشنا باشید و یا قالب را خودتان طراحی کنید. شما به راحتی می توانید از قالب های آماده که به صورت رایگان در فضای اینترنت موجود است استفاده کنید و یا اینکه پلاگین های رایگان را دانلود کنید و پس از آپلود آن در سایت خود از آنها استفاده کنید بدون اینکه کمترین فعالیت برنامه نویسی انجام دهید. به عنوان مثال شما می توانید قسمتی را در وب سایت برای آمار بازدید کنندگان تعبیه کنید و با دانلود پلاگین مورد نظر به راحتی آن را در معرض نمایش بگذارید.
طراحی وب سایت با سیستم های مدیریت محتوای آماده بسیار ساده می باشد اما بیشتر اوقات شما نمی توانید دقیقا کار هایی را انجام دهید که مد نظرتان است زیرا باید بتوانید هسته این cms ها را ویرایش کنید که این کار بسیار دشوار است. ایراد دیگر این cms  ها به روز رسانی آنها می باشد. زمانی که یک نسخه آپدیت شده از سیستم مدیریت محتوای مورد استفاده شما در بازار عرضه شود شما باید به دلایل امنیتی آن را بر روی وب سایت خود اعمال کنید اما در زمان به روز رسانی هسته سایت خود باید قالب و پلاگین ها را نیز آپدیت کنید که این کار ممکن است زمان بر باشد و حتی قالب و یا پلاگین مورد استفاده شما برای نسخه جدید سیستم مدیریت محتوای شما عرضه نشود.
با طراحی سایت اختصاصی شما می توانید هر آنچه که نیاز دارید دقیقا به همان شکل در اختیار داشته باشید. اینکه در عرصه وب، سایتی منحصر به فرد با امکانات کاملا اختصاصی داشته باشید برگ برنده ای برای شما در مقابل رقیبان می باشد. فقط کمی به وب سایت های بزرگ و معروف توجه کنید. چه تعداد  از این سایت ها بر روی سیستم مدیریت محتوای آماده می باشند؟ با یک جستجوی راحت به جواب جالبی می رسید.

طراحي وب سايت حرفه ای

وب‌ سايت مجموعه‌اي از اطلاعات درباره موضوع و يا عنوان خاص است. طراحی وبسایت مشخص کننده آرايش و ساختــار صفحات وبي است که بوجود آورنده وب سايت خواهند بود. يک صفحه وب شامـــل اطلاعاتي درمورد هدف ساخت سايت مي‌باشد. يک وب ســايت را همــانند کتابي تصور کنيد کـه هر صفحه وب در حکم برگي از کتاب خواهد بود.طراحی وب سایت

در واقع هويت هر فرد، شرکت و يا سازمان در فضاي مجازي اينترنت با وب سايت آن ارزيابي مي شود. در حقيقت شکل طراحی سایت شما توانايي هاي شما را به بازديد کنندگان آن، نمايش مي دهد. به عنوان مثال فرض کنيد که شما به عنوان يک بازديد کننده در يک نمايشگاه شرکت مي کنيد. طراحي کدام غرفه ها نظر شما را جلب مي کند و شما را کنجکاو مي کند که با آن بيشتر آشنا شويد؟ آيا تا به حال غرفه هايي را ديده ايد که با وجود خدمات يا محصولات قابل قبول، به دليل مختلف نتوانسته اند مخاطب خود را پيدا کنند؟

اگر شما فرصت حضور در يک نمايشگاه چند روزه را داشته باشيد، براي طراحي، پياده سازي و ايجاد يک غرفه در آن چقدر هزينه ميکنيد؟ حال آنرا با غرفه هميشگي خود در اينترنت مقايسه کنيد. پر واضح است که نحوه نمايش در اينترنت به مراتب حساس تر و پيچيده تر است، چرا که در عرصه اي مثل نمايشگاه حضور شما و اطلاعاتي که شما با صحبت منتقل مي کنيد مي تواند تا حدودي جاي خالي مسائل ديگر را براي برخي مخاطبان کنجکاوتر پر کند، اما در فضاي مجازي، مسائل مختلفي وجود دارد که يک مشتري بالقوه را به تماس با شما ترغيب خواهد کرد. اين موارد مي تواند ابعاد مختلف طراحی سایت چون طراحي ساختار، طراحي گرافيکي، اطلاعات ارائه شده و... باشد.

جنبه های طراحی وب سایت

در زمينه طراحی وب سایت جنبه‌هاي گوناگوني بايد در نظر گرفته شود که به سبب پيشرفت روز افزون اينترنت همواره براين موارد افزوده مي‌شود. براي وب سايت‌هاي تجاري عمومي، طراحی سایت بر طبق عنوان و محتواي مطالب مي‌باشد. مطالب، جوهر کلام و اطلاعات درون سايت بايد مطابق با هدف طراحی وب سایت بوده و طيفي از عموم را نشانه رود که به دنبال اطلاعات ارائه شده در وب سايت هستند. وب سايت بـــايد قابل فهم بوده و برقـــراري ارتبــاط با آن حتي براي مخاطباني کـه آشنايي چنداني بـا وب ندارند، آســـان باشد. چنانچه وب سايت به اندازه کافي بزرگ بوده و اطلاعات زيادي را شامــل شود، بـايد اطلاعات راهنما را به گونه‌اي بکار برد که به سرعت در اختيار بيننده قرار گيرند. نماي کــار بايد کلي بوده و تمام صفحه را دربر گيرد تا بتواند پايـداري و ثبات را القــا کند. سبک نگارش بايد زيبا و تخصصي بوده و مناسب با سليقه مخاطبان و محتواي وب سايت باشد. در نگارش متون و اطلاعاتي که مخاطب به دنبال آنها است بايد بزرگ نمايي شود تا به بيننده القا کند که اين همان چيزي است که به دنبال آن بوده است. همچنين وب سايت بايد به سادگي در اينترنت يافت شود و درصورت امکان در بالاي ليست هاي جستجو قرار گيرد، اگرچه همواره اينگونه نباشد لااقل در موتورهاي جستجوي اصلي چنين شود.

برای طراحی وب سایت قبل از هر چیز باید به این نکته توجه داشته باشید که در مورد موضوع وب سايت خود حتما تحقیق کنید و نمونه وب سايت های طراحی شده را کامل و با دقت ببینید تا در زمان طراحی وب سایت خود دچار سر درگرمی نشوید.

 همین که شما اطلاعات ساده ای در مورد این تفاوت ها داشته باشید بدون نیاز به جزئیات می توانید تصمیم راحت تری در مورد طراحی وب سایت خود بگیرید.

روند طراحی وب سایت های بزرگ در سال 2015

وقتی که در رابطه طراحی وب سایت فکر میکنید شما باید فرصتها و نمودارهایی که در اینترنت هستند را در نظر بگیرید. به طوری که طراحان میتوانند از تخیلات انسانی در مقیاس جهانی به عنوان صنعت پیشرو استفاده کنند. 
در این متن یک سری از برجسته ترین راه هایی را در که سال 2015 باعث میشود به طوره کامل متوجه سایتهای مدرن شوید را خواهید دید.

 •  وضوح

به نظر میرسد یکی از مهمترین اصل های امروز برای طراحی وب سایت این است که باید متن وب سایت خوب دیده شود. با این حال برای بسیاری، اینکه متن بر روی یک تصویر کوچک یا ویدیو و یا به عنوان یک آیکون کوچک پنهان باشد قابل قبول نخواهد بود. 2 تا از راه های طراحی وب سایت میتواند به حالت برچسب سینمایی یا بر روی جلد کتاب انجام گیرد که معمولا اولین راه تبلیغات فیلمها در تلویزیون است و دومین راه منتشر شدن تبلیغات بر روی کتاب و کاتالوگ است. دلایل این روند به صورت  علمی و تصویری انجام میشود و شما میتوانید به کسانی که از وب سایت شما استفاده میکنند بیشترین امکانات استفاده از وب سایت را بدهید. در طراحی وب سایت در سال 2014 شاهد مسائل دیگری بودیم اما با بالا رفتن کیفیت عکسها و بالا رفتن فناوری در تکنولوژی که در سینما نمونه هایی از آن را می توانیم ببینیم چالش جدیدی پیش روی ما قرار دارد. در حال حاضر سرعت روند کار بسیار بالا رفته است. سال پیش paypal  سایت خود را آپدیت کرد و در صفحه سایت ویدیو به عنوانه پیش زمینه قرار داد که مفهوم برجسته آن نشان دهنده مسیر اصلی وب سایت بود.

 • تجربه سایت های چند رسانه ای

مفهوم چند رسانه ای به خودیه خود مفهوم خود را از دست داده اما با این حال طراحان سایت تلاش بر درست کردن تجربه های چند رسانه ای و بالا بردن جذابیت بیشتر  دارند. ا گر به عقب تر بر گردیم برنامه فلش که سکوی اینگونه آزمایشها بود و در حال حاضر دستورات canvas در اچ تی ام ال5 برای درست کردن هر گونه جلوهایی در وب سایت این اجازه را به شما میدهد. یک طراح این اجازه را میدهد که ما همه کاری برای کاربران انجام دهیم و از سوی دیگر بعضی اوقات غیر فعال کردن کاربران از طرف وب سایت باعث تجربه بهتر در زمان های بعدی میشود. 

 •  افکت های پارالاکس

یکی از روش هایی که امروزه فراگیر شده است این می باشد که طراحان با پیمایش صفحه با استفاده از موس، افکت های خاصی روی صفحه پیاده سازی می کنند. اگر با دقت به صفحه نمایش نگاه کنید بیشتر وب سایت ها از این منطق استفاده میکنند. 

 • صفحات دارای انیمیشن

در این نوع از صفحه ها شبیه به مثال اول، وقتی که انیمیشین شروع به کار میکند کاربر به موقعیت اسکرول میرسد که غالبا به چند اسلاید در صفحه برخورد می کند. در این صفحات استفاده از اس وی جی و جاوا اسکریپت برای نشان دادن بهتر محصولات و طرز کار با آنها بسیار جالب به نظر می رسد. نه تنها این ایده و انیمیشن شگفت انگیز است بلکه بسیار کاربردی می باشد.  وب سایت عروسی Colin and Dewi’s طوری طراحی شده که کاربران تمرکز کافی در حین خواندن داستان را هم داشته باشند. کاربران برای دیدن قسمتهای بعدی داستان نیاز به حرکت دادن اسکرول به نقطه بعدی دارند مانند قابلیت اسکرول عمومی اما 3D CSS animation باعث میشود بعضی از متنها پنهان شوند که این امر بر جذابیت داستان اظافه میکند. 

 • طراحی مسطح

در طول 3 سال گذشته طراحی مسطح مورد قبول بوده است و بیش از چند بار به عنوان کینگ نامگذاری شده است و بسیار خوب کار میکند و خوب خواهد ماند مخصوصا در زمینه آیکونها و منوها و تصاویر. معمولا در طراحی مسطح، طراحان یک مقدار شیب ظریف ایجاد میکنند. 

 • بدون محدودیت

طراحان سایت همیشه میخواهند اینگونه باشند که فکرشان در یک جا محدود نباشد و روشهای بیشتری از یک راه بلد باشند. طراحان مثل بقیه افراد  محدود بودن را دوست ندارند و سعی در پیاده سازی خلاقیت های فردی دارند که این امر در بخش طراحی وب سایت امروزه این اجازه را به طراحان می دهد. Swiss airlines وب سایت خود را طوری طراحی کرده است که تمام صفحات با تصاویر بسیار خوب و با کیفیت به درک بهتر کاربران کمک می کند و به جای بالا و پایین بردن صفحه، تصاویر در بین ابرها نمایان میشود.

 • چیدمان کاشی

اگر شما با کارکردن در مستطیل راحت هستید برای ساختن مطالب میتوانید از چیدمان tiles استفاده کنید. در tiles طرحها به صورت زیگزاگ نامنظم قرار میگیرند که متنها در لبه های صفحه قرار میگیرند.

 • ویجت ناوبری

در واقع آزمایش کردن دسترسی مسیر جزو برنامه هایی بود که طراحان برای چندین سال است که به آن علاقه دارند و کارکردن با دسترسی مسیر زمانی که  وب سایت در فلش طراحی شده بود در آن بدون منو و انیمیشین انجام میشد. آرشیو دسترسی مسیر در حال رشد است و همچنان پتانسیل طراحی سایت در بیشتر دستگاها در حال بالا رفتن است و استفاده از جاوا هم بسیار گسترده شده است.

 •    منوی چسبده

این مدل منوها در زمانی که صفحه حرکت میکنند گسترش می یابند و در یک صفحه با کلی مطالب، خیلی خوب کار میکند که در واقع در صفحه هایی که راهنمایی کمتری دارند کار کردن با آن ها راحت تر است. این منو طوری کار میکند که وقتی صفحه را حرکت میدهید منو در بالای صفحه باقی میماند.

 • نقشه گوگل

علامت گذاشتن در برخی از زمان ها برای این نیست که مطلب در حال زیاد شدن است و بلکه ما هر جایی ممکن است آن را ببینیم و ممکن است بسیار و بسیار به تصویر کشیده شود که در گوگل نمایان میشود. یکی از جالب ترین روش برای مفهوم بهتر از وب سایت این است که تصاویر و اطلاعات سایت در کنار نقشه استفاده شود.

 • ترکیب رابط کاربری

علاقه به صفحه ها طوری باید باشد که کاربران به راحتی از آنها استفاده کنند وبتوانند از اطلاعات و قابلیت صفحه به خوبی بر خوردار شوند و در یک نگاه، سایت بسیار کامل و مدرن باشد.  راه حل چیزی است که آن را رابطه ترکیبی مینامند که توسط آن لایه های صفحه را تنظیم میکنند.  سایت necotrans  که محتوای کمی دارد یک جمله خوب در یک تصویر کامل قرار میدهد و در قسمت منو در سمت راست اجازه دسترسی به قابلیتها را در همان صفحه میدهد و مانند نقشه گوگل اخبار و غیره قرار دارد. 
                         
این 10 راه طراحی سایت محبوب تر از سال کذشته شده است و به احتمال زیاد راهی برای طراحی وب سایت در سال 2015 خواهد بود.

 


تگها : طراحی سایت , طراحی وب , طراحي وب سايت , طراحی سایت داینامیک , طراحي سایت , طراحی وبسایت , طراحي وب سایت